wtorek, 2 sierpnia 2011

Ocet

Czy ocet jest zdrowy?



Czy ocet jest zdrowy? To zależy o jakim occie mowa i o jakiej jego ilości. Ocet jest dość silnym kwasem. W nadmiarze na pewno szkodzi, stosowany z umiarem ocet jabłkowy i inne octy (poza spirytusowym) uważane są tradycyjnie za dodatki o właściwościach zdrowotnych.



Co prawda poważnych chorób octem nie wyleczymy, stosując go nie pozbędziemy się też wszystkich dolegliwości, tym niemniej zawarte w octach składniki mineralne (i inne substancje) mają pewne walory odżywcze (minerałów potrzebujemy na co dzień), kosmetyczne a nawet lecznicze. Dodatek do sałatki w postaci octu jabłkowego, balsamicznego, winnego czy ryżowego nikomu nie zaszkodzi. Najtańszy i najbardziej dostępny jest jednak ocet jabłkowy i to na nim (i jego walorach zdrowotnych) skupmy się w tym poście.



Pierwsze i podstawowe pytanie brzmi:



Czy ocet jabłkowy odchudza?



Raz na jakiś czas przeżywamy falę powrotów do odchudzania opartego na occie. Ma to pewne uzasadnienie, aczkolwiek każdy kto łudzi się, że tylko i wyłącznie dzięki octowi można schudnąć jest w błędzie. Ocet nie odchudza, poza tym ilości tego specyfiku jakie można wypijać w ciągu dnia są naprawdę ograniczone. Octu nie można pić zupełnie bezkarnie i bez ograniczeń - to kwas, który w nadmiarze szkodzi. Spożywany z umiarem może natomiast poprawić metabolizm, ułatwić oczyszczenie organizmu z toksyn i nieco zahamować apetyt. Cudów jednak spodziewać się nie należy. Traktujmy ocet jako dodatek, smakowy, a nie coś co załatwi sprawę odchudzania tj. sprawi, że stanie się ono bardzo skuteczne i zupełnie bezbolesne. Kluczem i tak jest dieta i wysiłek fizyczny.



Inne zalety octu



Jako że ocet jabłkowy jest przede wszystkim skarbnicą minerałów (wszelkich) i bardzo cennych jabłkowych pektyn można przy jego pomocy łagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Pro-zdrowotne i łagodzące właściwości octu odkryła już medycyna ludowa i w tym akurat przypadku można tej medycynie zaufać. Co i w jaki sposób możemy poprawić stosując ocet?



Krążenie krwi i przemianę materii



Oprócz tego ocet jabłkowy przyczynia się do redukcji poziomu cholesterolu, a zawarty w nim potas jest doskonałym stabilizatorem ciśnienia krwi i stymulatorem układu nerwowego. Jeśli masz problem z cholesterolem wypijaj codziennie szklankę wody z dodatkiem dwóch łyżeczek octu jabłkowego, ale pamiętaj, że to nie zastąpi wizyty u lekarza i zapisanej przezeń kuracji!



Oczyszczanie organizmu



Proces oczyszczania organizmu z toksyn wspomagają pektyny i zawarte w occie minerały. Ponieważ specyfik ten pobudza również trawienie (usprawnia je) z oczyszczeniem przewodu pokarmowego nie będzie większych problemów. Jeśli zależy ci właśnie na tym wymieszaj szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu, a jeśli dodasz do tego dwie łyżeczki miodu zyskasz dość smaczny napój łagodzący przebieg zatruć pokarmowych.



Na zęby



O wybielaniu zębów octem raczej zapomnij, ale jeśli dodasz go od czasu do czasu do sałatki, albo będziesz płukać jamę ustną szklanką wody z dodatkiem łyżeczki octu możesz liczyć na zahamowanie krwawienia z dziąseł, wzmocnienie ochrony przed próchnicą, minimalne rozjaśnienie koloru zębów i zmniejszenie tempa odkładania się kamienia nazębnego (podobne efekty uzyskasz jednak stosując dobrą pastę do zębów i płyn do higieny jamy ustnej, więc zalecenie odnośnie octu potraktuj raczej opcjonalnie).



Obrzęki, ból i świąd



Co do tego wątpliwości nie ma żadnych, bo pewnie każdemu z nas zdarzyło się testować ocet w ramach walki ze świądem po ukąszeniach komarów. Ocet faktycznie łagodzi dolegliwości typu świąd, ból czy obrzęk. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcjach jeden do jeden i przykładać w formie kompresów (szmatki nasączone płynem) na skórę. Nieprzyjemne doznania ulegną złagodzeniu, a może zdarzyć się i tak, że całkiem znikną.



Cera



Jeśli masz problem z trądzikiem, albo po prostu od czasu do czasu chcesz przyrządzić sobie oczyszczającą i łagodzącą parówkę wykorzystaj do tego odrobinę octu. Na litr wody weź cztery łyżeczki octu i przygotuj klasyczną parówkę. Nad parą wytrzymaj około dziesięciu minut.



Włosy



Na szklankę wody weź łyżeczkę octu (przygotuj więcej płynu to wskazanie dotyczy jedynie proporcji) i tak przygotowaną płukanką płucz włosy. Zyskają dzięki temu jedwabistość i połysk. Będą też mocniejsze, a przy tym zyska skóra głowy, bo taka płukanka przywraca skórze jej naturalne kwaśne pH.



Na koniec jedna ważna uwaga: ocet nie jest napojem służącym do picia, tak więc nie pij go litrami (nawet po rozcieńczeniu wodą). Nie używaj też octu spirytusowego, znacznie mocniejszego i bardziej szkodliwego niż ocet jabłkowy. Postaraj się wybierać dobre gatunkowo i jakościowo octy (zwróć uwagę na to, czy aby na pewno są z jabłek i jakie dodatki zawierają), w ostateczności przygotuj ocet domowy.


--
Stopka


O supresantach łaknienia i innych suplementach


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz