wtorek, 2 sierpnia 2011

Zioła w polskiej kuchni

Polacy używają coraz więcej ziół



Polska kuchnia powoli odradza się po okresie PRLu kiedy niczego nie było, a dania trzeba było przygotowywać z najbardziej podstawowych składników, często bardzo marnej jakości. Polacy powoli uczą się gotować na nowo, głównie czerpiąc inspirację z kuchni krajów europy zachodniej, które robią u nas obecnie furorę.



Przepisy kuchni francuskiej lub włoskiej coraz częściej trafiają do podstawowego polskiego jadłospisu obok tradycyjnych schabowych lub placków ziemniaczanych. Oprócz nowych składników, które do tej pory były u nas nieobecne na nowo uczymy się także wykorzystywać w naszych potrawach zioła. Przed 89 ziół nie opłacało się nikomu hodować i powoli wychodziły one z użycia, aż w końcu całkowicie przestaliśmy z nich korzystać. Jedynymi przyprawami stosowanymi do poprawiania smaku potrawy była sól i pieprz.



Dzięki powszechnej fascynacji kuchniami innych krajów zioła znowu wracają do łask. Mechanizm jest bardzo prosty. Wiadomo, że na przykład gotując potrawy z kuchni włoskiej musimy mieć bazylię. Jest ona obecna w większości przepisów włoskich, a czasami jest podstawowym składnikiem dania. Najpierw pojawiła się bazylia suszona, która może zastąpić zwykłą, ale nie we wszystkich przepisach. Poza tym taka bazylia traci dużo ze swojego aromatu. Ponieważ fascynacja włoską kuchnią jest bardzo duża, pojawiła się również bazylia w doniczkach, którą można kupić i trzymać przez pewien okres czasu w domu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wyhodowanie własnej bazylii. Kiedy bowiem dużo jej używamy jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie.



Tym samym czym dla kuchni włoskiej jest bazylia, dla kuchni francuskiej jest tymianek. Jest to chyba druga ulubiona kuchnia polaków, więc tymianek tak jak bazylię coraz częściej możemy spotkać w przydomowych ogródkach, lub doniczkach. Dzięki fascynacji kuchnią innych krajów na powrót zaczynamy stosować zioła, które kiedyś były powszechnie używane także w polskiej kuchni. Oczywiście my mieliśmy własne rodzaje ziół, które były właściwe dla naszego klimatu. Może dzięki docenianiu roli jaką zioła odgrywają w innych kuchniach powrócimy także do wspaniałej polskiej tradycji przyprawiania potraw ziołami. Są one bowiem nie tylko wspaniałym dodatkiem smakowym, ale także mają właściwości lecznicze i potrafią na przykład poprawić trawienie.


--
Stopka


Ryszard



Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz